آزاد فیلمبرداری عکسبرداری Samsung دوربین

آزاد: فیلمبرداری عکسبرداری Samsung دوربین کانال همراه بررسی دوربین Galaxy J7 Max

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پوتين به بن سلمان خط می‌دهد

امروز قرار است يكي از مهم ترين نشست هاي اوپك برگزار شود. اين روزها كه تنش هاي منطقه اي بين كشورهاي همسايه به شدت پررنگ شده است و عربستان به عنوان يكي از محورهاي

پوتين به بن سلمان خط می‌دهد

پوتين به بن سلمان خط می دهد

عبارات مهم : اجلاس

امروز قرار است يكي از مهم ترين نشست هاي اوپك برگزار شود. اين روزها كه تنش هاي منطقه اي بين كشورهاي همسايه به شدت پررنگ شده است و عربستان به عنوان يكي از محورهاي بازار نفت هم، يك پاي ماجراست، بازار چشم انتظار است تا ببيند آيا اين تنش ها، سر از نشست ١٧٣ اوپك هم درمي آورد يا خير. فريدون بركشلى، رئيس اسبق امور اوپك وزارت نفت و مدیر گروه مطالعات انرژى وين، در گفت وگو با «شرق» اين نشست را يكي از حساس ترين نشست ها خواند.

پوتين به بن سلمان خط می‌دهد

به گفته او: «سايه سنگين بحران هاي ژئوپليتيك، حضور بيشترين تعداد كشورهاى توليدكننده نفت خارج از شرکت اوپك كه جمع وزراى نفت حاضر در اجلاس را به ٢٤ نفر مى رساند و بازار جهانى نفت كه در انتظار تصميمات اجلاس ١٧٣ اوپك بى قرارى مى كند، بى شك اجلاس ٣٠نوامبر را به عنوان يكى از حساس ترين نشست هاى تاريخ در بازار جهانى نفت ثبت خواهد کرد». ماجرا آنجا جالب مي شود كه اين كارشناس ارشد انرژي با وجود اختلافات و يكه تازي هاي شاهزاده سعودي، مي گويد افسار اين نشست دست پوتين است نه بن سلمان. بركشلي اعتقاد است: «در بازار امروز، اهميت يا اعتماد بازيگران در هردو سوى بازار به مسكو بيشتر از رياض هست. در آستانه اجلاس پنجشنبه اوپك، بازار به سخن پوتين، بيشتر از نظر بن سلمان اهميت مى دهد». او مي گويد روسيه بر اين اعتقاد است كه براي ثبات بازار جهانى نفت، تمامی توليدكنندگان باید همكارى كنند و اين مشمول بر توليدكنندگان شيل هم می شود. روسيه، نشانه هايى از بى ميلى در ادامه همكارى با اوپك بروز داده و فشار اصلى را روی عربستان وارد مى كند تا راه كارهايى براى جلب همكارى توليدكنندگان شيل در آمريكا طراحى كند، هرچند اين كار، كار سختي به نظر مي رسد.

با فرارسیدن موعد نشست ١٧٣ اوپک، همچنان اوضاع منطقه آشفته هست؛ بحران اي در روابط کشور عزیزمان ایران و عربستان به طور مشخص فضا را ملتهب کرده که بی تأثیر بر بازار هم نبود.

امروز قرار است يكي از مهم ترين نشست هاي اوپك برگزار شود. اين روزها كه تنش هاي منطقه اي بين كشورهاي همسايه به شدت پررنگ شده است و عربستان به عنوان يكي از محورهاي

این روابط تیره آیا بر نشست اوپک اثر خواهد گذاشت؟

اجلاس ٣٠ نوامبر شرکت اوپك به يكى از حساس ترين اجلاس هاى اوپك در سال هاى اخير تبديل شده است هست. سايه سنگين بحران هاى ژئوپليتيك، حضور بيشترين تعداد كشورهاى توليدكننده نفت خارج از شرکت اوپك كه جمع وزراى نفت حاضر در اجلاس را به ٢٤ نفر مى رساند و بازار جهانى نفت كه در انتظار تصميمات اجلاس صدوهفتادوسوم اوپك بى قرارى مى كند، بى شك اجلاس ٣٠ نوامبر را به عنوان يكى از حساس ترين نشست هاى تاريخ در بازار جهانى نفت ثبت خواهد کرد.

در نيم قرن گذشته روابط ايران و عربستان همواره با پستى و بلندى هاى گوناگونى مواجه بوده هست. دو كشور تقريبا هيچ گاه به صورت مداوم و براى مدتى طولانى روابط حسنه يا برعكس خصمانه اى نداشته اند. البته در شرايط كنونى اقتدار روزافزون و گستردگى حوزه امنيت ملى جمهورى اسلامى ايران، عربستان را بيش از گذشته دلواپس كرده هست، ولی تا آنجا كه به شرکت اوپك و بازار جهانى نفت، مربوط مى شود، روابط و پرسشها دوجانبه تأثير چندانى بر تصميمات اوپك ندارد. در صحن اوپك ديپلماسى تعاريف و معانى متفاوتى دارد. برخى از مهم ترين تصميمات اوپك براى تثبيت بازار در مقاطعى اتخاذ شدند كه روابط تعدادى از اعضاي شرکت ازجمله ايران و عربستان و عراق از امروز هم بدتر بود.

برهم ریختگی داخلی عربستان به عنوان یکی از کشورهای مهم در عرضه نفت، تا چه اندازه می تواند بازار را فراتر از زیاد کردن قیمت کوتاه مدت، متأثر کند؟

پوتين به بن سلمان خط می‌دهد

برهم ريختگى اوضاع داخلى عربستان بازار نفت را دلواپس كرده هست. عربستان اينك در شرايط آنچه در سال هاى اخير بدان بهار عربى اطلاق مى شد قرار دارد. شاهزاده جوان سعودى، كاخ سفيد را متقاعد کرد بهار عربى از اوج به پايين و مديريت شده است اى را عملياتى کند. حالا واشنگتن هم با نگرانى، كاركرد اين شكل از تغيیرات نظام در عربستان را رصد مى كند. بن سلمان تاكنون حدود ٨٠٠ ميليارد دلار از ثروت بخشى از شش هزارو ٥٠٠ شاهزاده سعودى را مصادره كرده هست. انتظار مى رود شاهزادگان ديگرى نيز تمام يا بخش زيادى از دارايى هاى خود را از دست بدهند. شاهزاده سعودى کارها داخلى خود را با مجموعه اى از سياست هاى منطقه اى و برون مرزى پيوند زده تا اگر مورد نیاز شد، اقبال عمومى و عزم ملى را هم با خود همسو کرده و چنانچه شرايط از كنترل خارج شد با ماجراجويى هاى منطقه اى اوضاع داخلى را تثبيت كند، ولی در بستر چنين شرايطى دولت سعودى حتى بيش از گذشته خواهان تثبيت قيمت نفت خواهد بود. در شرايط كنونى و در بستر موجود شرايط داخلى، بى ثباتى بازار جهانى نفت، آخرين چيزى است كه عربستان به دنبال آن خواهد بود.

سناریوهای احتمالی اوپک در نشست آینده چه خواهد بود؟

سناريوهاى محتمل در اجلاس ٣٠ نوامبر محدودند. منظورم اين است كه راه هاى متعددى براى ٢٤ وزير نفت حاضر در اجلاس وجود ندارد، ولی آنچه مهم و بلكه بسيار مهم هست، استنباط بازار يا درك بازيگران اصلى بازار از نحوه بيان و نگاه يا عزم توليدكنندگان اصلى هست. بازار مى فهمد نگاه دست اندركاران اصلى از تصميمى كه مى گيرند، چيست. فكر مى كنم در بازار امروز، اهميت يا اعتماد بازيگران در هردوسوى بازار به مسكو بيشتر از رياض هست. در آستانه اجلاس پنجشنبه اوپك، بازار به سخن پوتين، بيشتر از نظر بن سلمان اهميت مى دهد.

امروز قرار است يكي از مهم ترين نشست هاي اوپك برگزار شود. اين روزها كه تنش هاي منطقه اي بين كشورهاي همسايه به شدت پررنگ شده است و عربستان به عنوان يكي از محورهاي

آیا اعضا تصمیم به استمرار فریز نفتی می گیرند؟

تصميم به تمديد در بيانيه رسمى تقريبا قطعى هست، ولی لحن آن مهم است و برداشتى كه بازار از اين تمديد خواهد كرد. در واقع همان پيامى كه بازار از عزم اعضا به ادامه مسير كنونى از خود ابراز مى كنند، بسيار اهميت دارد. آن پيام پشت بيانيه مهم هست. يعنى اعضا و به ويژه اعضاي اصلى و قدرتمند، عزم راسخ و اراده خود را براى ادامه مسير براى بازار قطعى كنند؛ يعنى صرفا يك بيانيه رسمى براى بازار متقاعدكننده نخواهد بود.

پوتين به بن سلمان خط می‌دهد

عربستان در حال لابی جهت ادامه فریز نفتی هست. این نشانه گذاری در شرایط کنونی عربستان چه معنایی دارد؟ تحلیل شما چیست؟

درست هست، عربستان به دنبال ادامه شرايط كنونى، يعنى كاهش جمعى توليدكنندگان اوپك و غير اوپك به ميزان ٨,١ ميليون بشكه در روز است و با توليدكنندگان كوچك تر هم لابى كرده تا آنها هم مشاركت كنند. ميزان پايبندى اعضا هم خيلى خوب و بلكه بى نظير بوده هست، البته تعدادى از اعضا از جمله جمهورى اسلامى ايران با تصميم اجلاس از شمول نظام سهميه بندى كنونى معاف هستند. ليبى و نيجريه هم معاف اند. عربستان در ماه اكتبر با توليد ٥٥.٦ ميليون بشكه نفت خام در روز كمترين ميزان توليد در پنج سال اخير را داشت ولی در عوض ٨٥.١ ميليون بشكه در روز، فراورده با ارزش افزوده اوج صادر كرده هست. به عبارت ديگر عربستان كاهش صادرات نفت خام خود را از طريق افزايش صادرات فراورده جبران مى كند. اين روند راجع به اكثر توليدكنندگان نفت صدق نمى كند.

خبر رسیده جلسه آتی اوپک کوتاه خواهد بود و تصمیم جهت فریز به سرعت اتخاذ می شود. آیا وسوسه زیاد کردن قیمت، بعضی از اعضا را از ادامه سیاست فریز نفتی، منصرف و به تبع آن به زیاد کردن تولید راغب نمی کند؟

در آستانه اجلاس ١٧٣ اوپك و غير اوپك، اكثريت اعضا متفق القول اند که برقرارى توازن در بازار نفت و تقويت ساختار بازار، نيازمند ادامه سياست كنونى و خويشتن دارى توليدكنندگان است تا ميزان ذخاير نزد مصرف كنندگان به سطح میانگین پنج سال گذشته برسد. تحقق اين مهم ايجاب مى كند سطح توليد جارى تا آخرهای سال ٢٠١٨ استمرار پيدا كند. جهش قيمت در هفته هاى گذشته منبعث از عملكرد ساختار بازار نيست بلكه ناشى از بازگشت و قدرت گرفتن عوامل ژئوپليتيكى هست. عوامل ژئوپليتيكى تأثيرات آنى مهم ولى كوتاه مدتى در بازار دارند و استمرار آن متأثر از استنباط بازار از دامنه و شدت آن دارد. بنابراین براى شرکت اوپك مهم است كه تعادل درازمدت بازار را درنظر بگيرد. در سطح كنونى عرضه و تقاضا كف و سقف قيمت در طيف ٦٠ تا ٦٥ دلار هست. هر قيمتى فراتر از آن، ناشى از عوامل غيرساختارى مانند وقايعى است كه بازار نفت را مستقل و جدا از ساختارها تحت تأثير قرار مى دهد.

با فرض پذیرش استمرار فریز نفتی، تصویر العمل بازار چه خواهد بود؟

به طوري كه اشاره كرديم، در شرايط حاضر بازار و به ويژه صنعت نفت آمريكا، توجه خود را معطوف تصميمات اجلاس ٣٠ نوامبر اوپك و به طور عمده، ارزيابى سياست روسيه کرده هست. روسيه نسبت به ظهور و قدرت يابى نفت شيل سخت حساس هست. نفت شيل و نفت خام غيرمتعارف، در هاله اى از ابهام راجع به هزينه اكتشاف و توليد و نيز ميزان و افق توليد آن در سال هاى بعد و به صورت غيررسانه اى و با حداقل اطلاعات و گزارش های خبرى، وارد بازار شد و عملا بيش از سالى يك ميليون بشكه در روز به توليد آن افزوده شد. نفت شيل بسيار سبك (با API بيش از ٤٠) است و در برابر نفت خام توليدكنندگان اوپك كه غالبا سنگين ترند، تأثيرگذارى مهمى در بازار نفت دارد. از همين رو نفت شيل مى تواند تأثيرات مهمى بر بازار نفت خام متعارف داشته باشد.

آیا روسیه به عنوان نماینده غیراوپکی ها، اوپکی ها را جهت ادامه فریز نفتی همراهی می کند؟

روسيه به درستى بر اين اعتقاد است كه جهت ثبات بازار جهانى نفت، تمامی توليدكنندگان باید همكارى كنند و اين مشمول بر توليدكنندگان شيل نيز می شود. روسيه نشانه هايى از بى ميلى در ادامه همكارى با اوپك بروز داده و فشار اصلى را روی عربستان وارد مى كند تا راهكارهايى براى جلب همكارى توليدكنندگان شيل در آمريكا طراحى كند. البته پرواضح است كه اين امرى سخت هست، زيرا متقاعد کردن توليدكنندگان شيل آمريكا سخت هست. اين احتمال وجود دارد روسيه اين انتظار را از عربستان داشته باشد كه سهم بيشترى از كاهش جمعى را بر عهده گيرد. روسيه در جلسات خصوصى اوپك بارها تأكيد كرده حتى با قيمت نفت بشكه اى ٤٠دلارى هم مشکلى ندارد. روس ها معتقدند در قيمت بشكه اى ٤٠ دلار، نفت شيل آمريكا قادر به ظرفيت سازى نيست و حتى تا سال ٢٠٢٠ بخشى از ظرفيت كنونى خود را نيز از دست خواهد داد.

این منافع دسته جمعی است یا بعضی کشورها بیش از دیگران از آن سود می برند؟

در حال حاضر مازاد عرضه انرژى مؤثر در بازار بيش از آن چيزى است كه معامله گران نفتى به آن توجه دارند. امروزه بازار انرژى خيلى از گذشته يكپارچه تر هست. از همين رو مازاد عرضه در هريك از انرژى ها بر بازار تأثيرگذار هست. درحال حاضر در بخش گاز هم بازار با مازاد عرضه مواجه هست. بنابراین از نظر معادل حرارتى بازار با عرضه اى مواجه است كه بر تعادل بازار نفت هم تأثير مى گذارد. كمتر از يك هفته پيش و در اجلاس سران مجمع جهانى گاز در بوليوى هيچ اشاره اى به مسئله مازاد عرضه گاز و تأثير منفى آن بر قيمت نفت نشد. درحقيقت اين فرصتى بود كه در آن مقطع از دست رفت ولی بدون شك مورد نیاز است كه به اين عنوان در وقت هاى ديگر توجه شود. به طوري كه اشاره شد جمهورى اسلامى ايران از شمول نظام سهميه بندى كنونى اوپك مستثنا است ولی ايران هميشه در شرکت اوپك در موضع كشورى قدرتمند و تأثيرگذار حضور داشته هست، بنابراین در اجلاس پنجشنبه هم انتظار بر اين است كه ايران راجع به طراحى راهكارهاى جمعى براى متقاعد کردن توليدكنندكان نفت خام غيرمتعارف به همكارى با اوپك تلاش كند.

نوشته: شكوفه حبيب زاده

شرق

واژه های کلیدی: اجلاس | بازار | روسيه | عربستان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz